Dwa kraje, dwa miasta, dwie szkoły i dwadzieścia lat współpracy, w której wzięło udział 180 uczniów obu szkół. Od 2004 roku trwa niemal nieprzerwanie współpraca szkół
o profilu zawodowym ze Wschowy i Limburga.

Przyjaźń – Freundschaft to właściwe określenie wieloletniej współpracy obu szkół. Dlaczego Przyjaźń -Freundschaft? Zgodnie ze znanym w Niemczech powiedzeniem:

„Es heißt Freundschaft,weil man mit Freunden alles schafft“-
To nazywa się przyjaźń, ponieważ z przyjaciółmi można osiągnąć wszystko.

Wśród osiągnięć w ramach partnerstwa należy wspomnieć o udziale w konkursie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w latach 2014-2016 o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży i zajęcie w nim 2 miejsca na 70 uczestników z Polski i Niemiec. Efektem pracy uczniów Staszica i PPC-Schule jest gra planszowa JOBO, która ma na celu poszerzenie orientacji zawodowej młodzieży. Programy współpracy szkół to także wymiany szkolne uczniów, zwiedzanie zakładów pracy w Limburgu i we Wschowie, poznanie kultury i historii obu krajów oraz zagraniczne praktyki zawodowe.

Uroczystość z okazji 20-lecia współpracy odbyła się 24 września w Peter-Paul-Cahensly Schule w Limburgu i wzięły w niej udział dyrekcje obu szkół oraz nauczyciele, uczniowie
i przedstawiciele zakładów pracy z Limburga. W tym samym czasie 10 uczniów technikum
o kierunkach:  logistyka, elektryk, żywienie i usługi gastronomiczne, ekonomista oraz informatyka i 2 nauczycieli Staszica przebywa na praktyce w Limburgu. Ponadto nauczycielka przedmiotów ekonomicznych I ZS uczestniczy w programie Job Shadowing, który polega na obserwacji pracy przez nauczyciela w pokrewnej branży i jest możliwy w ramach Programu Erasmus +. Podczas uroczystości dyrektor I Zespołu Szkół Piotr Wieland oraz dyrektor PPC-Schule Detlef Winkler wręczyli tegorocznym praktykantom certyfikaty EUROPASS potwierdzające ich udział w praktyce we Wschowie w sierpniu. Na zakończenie uroczystości nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 20-lecia współpracy obu szkół. Również
w I Zespole Szkół w dniu 2 września miało miejsce odsłonięcie tej samej pamiątkowej tablicy,
a została ona wręczona koordynatorom współpracy obu szkół podczas dorocznego przyjęcia letniego w czerwcu w Berlinie przez kierownictwo Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Środki na dofinansowanie programów współpracy pochodzą od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Finansowanie praktyk zagranicznych uczniów Staszica w ramach Programu Erasmus+ jest możliwe również dzięki środkom pozyskanym od Polsko-Niemieckiej Współpracy, która jest koordynatorem akredytowanego konsorcjum w Programie Erasmus+.