W I Zespole Szkół otwarto pracownię Odnawialnych Źródeł Energii. Uczniowie poznają tam zasady działania inteligentnego domu, samochodów napędzanych wodorem i paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu lekcje zyskają na atrakcyjności, a nauczyciele mogą lepiej przygotować podopiecznych do pracy z nowoczesnymi technologiami. Pracownia przeznaczona jest dla uczniów technikum w zawodzie technik elektryk oraz wszystkich zainteresowanych tematyką Odnawialnych Źródeł Energii.

Model inteligentnego domu zbudowany jest w taki sposób, żeby uczniowie mogli z elementów samodzielnie zbudować w pełni funkcjonalny obiekt z funkcjami zaproponowanymi przez siebie np. czujniki ruchu, gazu, światła itp. Dom jest zarządzany przez mikrokontroler Arduino UNO. Sterować domem można za pomocą aplikacji, którą trzeba pobrać i zainstalować na telefonie, tablecie lub komputerze.

Z kolei zestaw fotowoltaiczny składa się z paneli fotowoltaicznych, stelaży do montażu paneli na gruncie lub dachu, inwerterów oraz przewodów. Wszystkie elementy wymagają praktycznego montażu. W związku z tym uczniowie będą mogli w sposób praktyczny wykorzystać swoją wiedzę zdobytą w pracowni Odnawialnych Źródeł Energii.

Pracownia powstała w ramach projektu Ekopracownia OZE, Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, który został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Otwarcia dokonali Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze pan Ireneusz Madej, Starosta wschowski pan Andrzej Bielawski oraz dyrektor I Zespołu Szkół pan Piotr Wieland.