W „Staszicu” doszło do niebywałej rywalizacji trzech pokoleń, uczestniczących na co dzień w życiu szkoły, a to z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, który obchodzony jest 29 kwietnia!

Kilka informacji:

Nazwa: Turniej międzypokoleniowy

Uczestnicy: trzy drużyny czteroosobowe

1. PANDY (nauczyciele seniorzy)

Marek Jarosz

Dariusz Palicki

Ewa Wróbel

Leokadia Łopusiewicz

• SŁONIĄTKA (nauczyciele juniorzy)

Anna Łukaniuk

Miłosz Majchrzak

Andrzej Kulus

Marta Przywecka

• PSIAKI (uczniowie)

Victoria Bavrina

Jakub Żukowski

Gracjan Jeziorek

Julia Płudowska

Jury: Jadwiga Hartman, Magdalena Oliwa, Agata Borowska

Drużyny przygotowały po jednym pytaniu w siedmiu kategoriach:

1. Prawa ucznia
  2. Unia Europejska
  3. Bezpieczeństwo w szkole
  4. Sztuczna inteligencja
  5. Zadania domowe
  6. Muzyka
  7. Historia Polski

Każda drużyna zadała po jednym pytaniu dwóm pozostałym drużynom, a jury decydowało o przyznaniu punktu w przypadku poprawnej odpowiedzi. Całe zdarzenie obserwowała licznie zgromadzona i czynnie uczestnicząca społeczność uczniowska. Pytania były bardzo zróżnicowane: od szczegółowych do bardzo ogólnych i podchwytliwych, od poważnych do żartobliwych. Odpowiedzi padały równie różnorodne: od eksperckich przez filozoficzne do bardzo zabawnych. W kilku przypadkach prowadząca Barbara Tarka-Powęska angażowała chętne osoby z publiczności oraz… dyrektora Piotra Wielanda. Wszystkie odpowiedzi były nagradzane owacyjnymi brawami. Np. na pytanie jednej z drużyn, co stanie się, kiedy AI zastąpi nauczycieli, padła zabawna odpowiedź: zostaną sami wuefiści:-), a drużyna uczniowska odpowiedziała, że skończy się przepuszczanie uczniów z litości.

Atmosfera była nasycona humorem, dobrą zabawą i autentyczną solidarnością międzypokoleniową, a wynik pozwala mieć nadzieję, że z przyszłością zawodu nauczyciela nie jest tak źle, skoro zwyciężyła w turnieju grupa Słoniątek, czyli nauczycieli juniorów.

organizatorzy: Marek Jarosz i Barbara Tarka-Powęska