We wtorek 31 października 2023 w I Zespole Szkół we Wschowie odbył się warsztaty firmy Viessmann pt. „Energia przyszłości: odnawialne źródła energii w naszym domu” w ramach projektu EKOPRACOWNIA OZE, Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, który został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.  

Firma Viessman jest wiodącym producentem systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych na arenie międzynarodowej. Kompleksowa oferta firmy Viessman zawiera indywidualne rozwiązania wykorzystujące efektywne systemy o mocy 1,5 do 120000 kilowatów, przeznaczone do wszystkich obszarów zastosowania i wszystkich nośników energii. 

Firma przedstawiła uczniom technikum elektrycznego rozwiązania we współczesnym budownictwie, które wychodzą naprzeciw podwyżkom cen za energię elektryczną. 

Zaprezentowano różne instalacje, które pozwalają ogrzać dom w sposób tani i ekologiczny. Ze względu na aktualne zanieczyszczenie środowiska i fakt, że w Polsce główne źródło energii pochodzi z wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, oparcie się na OZE to inwestycja pozwalająca zaoszczędzić wydatki ponoszone na ogrzanie domu. 

Wykład firmy Viessmann był rozszerzony o prezentację w samochodzie promocyjnym Stop Smog Car. W trakcie prezentacji uczniowie mieli możliwość przekonania się w praktyce jak wykonuje się połączenia instalacji paneli fotowoltaicznych oraz montuje pompy ciepła.