Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego z nas. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i trudnej historii naszego kraju. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, którzy przelali swą krew. Dzięki ich niezłomnej postawie żyjemy dzisiaj w suwerennym kraju.

W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie -jak co roku- zorganizował szereg działań upamiętniających 105. rocznicę odzyskania przed Polskę niepodległości.

Jako pierwszy na boisku szkolnym odbył się Bieg Niepodległościowy, w którym wzięła udział dyrekcja, nauczyciele wychowania fizycznego i wybrani uczniowie z różnych klas. Nasi podopieczni mogli sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w Quizie wiedzy o Święcie Niepodległości w formie kodów QR oraz w Quizie na temat zdrowia fizycznego i psychicznego w dzisiejszym świecie, który przygotowany został przez nauczycieli i pedagogów w ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie. Nasi podopieczni mieli również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności plastycznych w konkursie zorganizowanym przez nauczycieli historii. Uczniowie dekorowali szkołę w barwy biało- czerwone, przygotowywali sztalugi o tematyce narodowościowej, przynosili również flagi naszego państwa. Za to przedsięwzięcie odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski i Zespół Promocji Szkoły. Nad całością czuwał pan Krzysztof Rękoś.

Na czwartej lekcji wysłuchaliśmy audycji patriotycznej. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Dawid Zamiatała, uczeń klasy II TI, który przedstawił uczniom okoliczności odzyskania niepodległości. Za stronę merytoryczną odpowiadał pan Dariusz Palicki. Jako szkoła po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Szkoła do hymnu i o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, dyrekcja i nauczyciele, przed budynkiem szkoły, odśpiewali hymn państwowy. W tej dzień nie zabrakło również słodkich rogalików. Towarzystwo Przyjaciół Staszica zadbało o słodkie przekąski, którymi raczyli się wszyscy chętni. Piękne zdjęcia z tej uroczystości zawdzięczamy panu Maciejowi Aleksandrowiczowi.

11 listopada powinien przypominać nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ