11 listopada 2023 roku w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie  odbyło się ślubowanie i złożenie przysięgi uczniów klas Oddziałów Przygotowania Wojskowego.

 Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wschowie. Zaproszenie przyjął poseł na Sejm, pan Marek Ast i Starosta Wschowski, pan Andrzej Bielawski. We mszy świętej oprócz uczniów i dyrekcji, wzięli udział również dyrektorzy wschowskich szkół, przedstawiciele lokalnych władz i inni zaproszeni goście.

Następnie pod Pomnikiem Wotum Wdzięczności, znajdującym się przy Cmentarzu Parafialnym, przedstawiciele lokalnych władz złożyli wiązanki kwiatów i wspólnie odmówili modlitwę w intencji przyszłości Ojczyzny. Dalsza część obchodów odbywała się w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie.

          Dla kadetów Oddziałów Przygotowania  Wojskowego i  całej społeczności I Zespołu Szkół to był ważny dzień. W tej podniosłej uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej oraz reprezentanci władz samorządowych, dyrekcja, nauczyciele i rodzice. Podczas uroczystości przemawiał dyrektor szkoły, pan Piotr Wieland oraz Starosta Wschowski, pan Andrzej Bielawski. Przypomnieli oni znaczenie 11 listopada w naszej historii, zwrócili uwagę na konieczność dbania o niepodległość, ponieważ nie jest ona nam dana na zawsze.

 Ceremonię uświetnił pokaz defilady klas mundurowych. Koordynatorem uroczystości był dowódca Oddziałów Przygotowania Wojskowego w I Zespole Szkół – pan Krzysztof Rękoś.  

Po ślubowaniu przybyli goście zostali zaproszeni na poczęstunek do auli szkolnej. Uczniowie klas gastronomicznych pod czujnym okiem nauczycielek zadbali o pyszne przekąski i gorące napoje. 

Piękne zdjęcia zawdzięczamy panu Maciejowi Aleksandrowiczowi.

Dziękujemy wszystkim za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.

Zapraszamy do fotorelacji!

Zapraszamy do obszernej galerii tutaj