12.09. nasi uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście wzięli udział w 12. odsłonie Narodowego Czytania, akcji pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wspólnie odczytaliśmy fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Akcja ta ma na celu propagowanie nie tylko czytelnictwa ale poznawanie przede wszystkim piękna literatury narodowej.

Na lekcji drugiej fragmenty utworu czytali- Starosta Wschowski Pan Andrzej Bielawski, który przyjął zaproszenie i wspólnie z dyrektorem I ZS Panem Piotrem Wielandem, v-ce dyrektorką Panią Beatą Wasyliszyn, kierownikiem zajęć praktycznych Panem Robertem Plutą, naszymi polonistkami: Jolantą Trusewicz, Aleksandrą Kotowską, Marleną Warzechą i Ewą Barylską, mierzył się z bogatym językiem tego tekstu. W świat pozytywistycznej lektury wprowadził zgromadzonych w auli Pan Krzysztof Rękoś.

Na lekcji czwartej swoje umiejętności czytelnicze pokazali uczniowie klas liceum i technikum. Wybrane fragmenty przeczytali: Dawid Zamiatała, Oliwia Kubiak, Monika Kowalska, Hanna Olszowska i Natalia Bartkowiak. Nasi uczniowie przypomnieli dziedzictwo powstania styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów „Nad Niemnem”. Młodzież przybliżyła zebranym dzieje rodu Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Po odczytaniu fragmentów wybrani z widowni uczniowie mogli zmierzyć się z tekstem Elizy Orzeszkowej. Byli to: Kamil Ratajczak, Grzegorz Pepliński i Zuzanna Juraś. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami włączyli się w akcję wspólnego czytania. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.