Uczniowie I Zespołu Szkół uczestniczyli w wykładzie na temat „Oznaki zmian klimatu
ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych zasobów w regionie Powiatu Wschowskiego”. Wykład poprowadził Pan Piotr Dziełakowski.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób zmiany klimatu w regionie województwa lubuskiego wpływają na naturalne zasoby wodne, w tym na rzeki, jeziora, bagna i inne mokradła.
Wśród skutków zmian klimatu omówiono m.in. wpływ na zwiększoną częstotliwość występowania ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak powodzie, burze i susze, które mogą powodować poważne straty w ekosystemach wodnych, infrastrukturze wodnej
i innych obszarach. Uczniowie zapoznali się ze sposobem podejmowania działań  mających
na celu łagodzenie skutków zmian klimatu w regionie województwa lubuskiego, w tym poprawa efektywności gospodarowania wodą, ochrona naturalnych zasobów wodnych
oraz edukacja i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zmian klimatu i konieczności ich łagodzenia.

Wykład  zrealizowano w ramach projektu „Ochrona Środowiska dla Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Wschowskim”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.