BIEGNIJ WSCHOWO, czyli sportowa sobota w „Staszicu”

„Biegnij Wschowo” to projekt o zasięgu krajowym, który ma na celu upowszechnianie sportu
i aktywności fizycznej osób z różnych grup wiekowych oraz promocję województwa lubuskiego. Stowarzyszenie Przyjaciół I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie jest od 2013 roku organizatorem imprez biegowych, które zrzeszają uczestników z kilku pokoleń.

Po roku przerwy z powodu ograniczeń związanych z pandemią do imprezy biegowej w „Staszicu” zgłosili się uczestnicy z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych Wschowy
i Szlichtyngowy oraz dorośli biegacze z województwa lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

W pierwszy weekend kalendarzowej jesieni podczas imprezy „Biegnij Wschowo” przeprowadzony został Bieg Przedszkolaka na szkolnym Orliku dla 43 dzieci, Bieg dla Młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych na dystansie 1000 m dla 40 startujących oraz Bieg Memoriałowy im. Marka Kozaczka na dystansie 5000 m i  Marsz Nordic Walking ilość uczestników 40.

Uczestnicy biegów mieli zapewnioną rozgrzewkę w formie zumby przeprowadzonej przez Monikę Rahnefeld.

Przed biegiem memoriałowym uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego przed 10 laty pierwszego Starostę Powiatu Wschowskiego pana Marka Kozaczka.

Po biegu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz poczęstunek, a zarejestrowani biegacze dodatkowo zestaw startowy z pamiątkową koszulką i gadżetami reklamowymi.

Impreza zgromadziła nie tylko samych biegaczy, ale również całe rodziny, ponieważ organizatorzy zapewnili stoiska ze smacznymi daniami i ciastem oraz dmuchany zamek dla najmłodszych. Zgodnie
z zasadą: „W zdrowym ciele zdrowy duch” swoją ofertę zajęć dietetyczno-treningowych przedstawiła również pani Aneta Małucka z gabinetu dietetycznego „Zdrowie w głowie”. Akademia Tańca i Animacji OTIUM Natalia Wierzbicka oraz Siłownia TAURUS Państwo Wierzbiccy.

Dochód ze sprzedaży dań i ciasta w kwocie 955 zł oraz kwota zebrana podczas imprezy do puszki została przekazana na leczenie małej Marysi z Brenna chorującej na SMA.

Wydarzenie „Biegnij Wschowo” zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego pani Elżbiety Anny Polak oraz Patronatem Starosty Powiatu Wschowskiego pana Andrzeja Bielawskiego.

Dofinansowanie do organizacji imprezy „Biegnij Wschowo” Stowarzyszenie uzyskało od Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, od Powiatu Wschowskiego oraz od Miasta i Gminy Wschowa.

Organizatorzy składają podziękowania:

• wszystkim uczestnikom za udział w imprezie,
  • nauczycielom szkół i przedszkoli za przygotowanie dzieci i młodzieży,
  • służbom medycznym i Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie za zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprezy,
  • uczniom z klas gastronomicznych i nauczycielom, którzy przygotowali poczęstunek dla uczestników
  • uczniom i nauczycielom I Zespołu Szkół, którzy społecznie zaangażowali się w organizację imprezy
  • Akademii Tańca i Animacji OTIUM- Natalia Wierzbicka
  • Zdrowie w Głowie- Aneta Małucka
  • Siłowni Taurus
  • Studio Reklamy Color4You Piotr Bajończak

Sobota 25 września zapisze się w I Zespole Szkół we Wschowie jako  święto biegaczy: tych najmłodszych, młodych oraz dorosłych. Każda osoba ceniąca ruch na świeżym powietrzu, zdrową rywalizację oraz fantastyczną atmosferę na pewno się nie zawiodła. Zapraszamy ponownie za rok.