W piątek 26.11.2021r. sportowcy I Zespołu Szkół we Wschowie wzięli udział w I Halowym Turnieju Piłki Nożnej pn. “Grali i walczyli za Wolną Polskę”. Zawody rozegrane zostały w hali sportowej jednostki wojskowej w Lesznie. Organizatorem Turnieju był Klub Piłkarski Polonia 1912 Leszno, oraz Dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku. Turniej skierowany był do młodzieży szkół ponadpodstawowych w których funkcjonują klasy mundurowe, a celem aktywne spędzenie czasu, oraz uczczenie leszczyńskich piłkarzy, którzy w latach 1912 – 1920 grą w piłkę nożną, oraz walką w Powstaniu Wielkopolskim walczyli o powrót Leszna i ziem zachodnich do macierzy. 

Do udziału w Turnieju zostały zaproszone drużyny piłkarskie reprezentujące: 

  1. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi 
  1. Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach 
  1. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie 
  1. I Zespół Szkół we Wschowie 
  1. III Liceum Ogólnokształcące w Lesznie 

W związku z problemami zdrowotnymi drużynę ZSO we Włoszakowicach zastąpiła drużyna Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie.  

Zespoły występowały w składach 5 osobowych, a czas gry ustalono na 2×10 min. bez zatrzymywania. 

Nasi piłkarze rozpoczęli rozgrywki meczem z ZSP w Nietążkowie. Mecz ułożył się po naszej myśli. Szybko strzelona bramka ustawiła grę. Później padły kolejne gole, na co przeciwnicy odpowiedzieli tylko jednym trafieniem. Wynik 4:1. Wymarzony debiut. 

Drugi mecz nasza kadra rozgrywała z ZSOiZ w Krobi. Jak się później okazało był to mecz, który decydował o zwycięstwie w turnieju. Nasi piłkarze rozpoczęli z impetem, strzelili pierwsi bramkę i przez chwilę kontrolowali sytuację na boisku. Jednak podrażnieni przeciwnicy ruszyli do ataku i strzelili 3 bramki. Nasi odpowiedzieli jednym trafieniem, przeciwnicy również jednym trafieniem i wynik brzmiał 2:4. Po przerwie nasi ruszyli z impetem i strzelili bramkę na 3:4. Piłkarze z Krobi podwyższyli wynik na 3:5. Nasi jeszcze zerwali się do boju, strzelili bramkę na 4:5 i byli blisko wyrównania wyniku na 5:5. Jednak to przeciwnik zadał ostatni cios i na chwilę przed zakończeniem meczu strzelił bramkę ustalając wynik meczu na 4:6. Piłkarze ZSOiZ w Krobi wygrali także pozostałe mecze i z kompletem  punktów zajęli I miejsce w Turnieju. Reprezentanci I ZS we Wschowie, także wygrali pozostałe mecze z ZST CKZiU w Lesznie 4:2 i III LO w Lesznie 6:2 i z jedną porażką zajęli II miejsce w klasyfikacji końcowej Turnieju. Kolejne miejsca przypadły ZSP w Nietążkowie , ZST CKZiU w Lesznie i III LO w Lesznie. 

Turniej w Lesznie zakończyła ceremonia wręczenia nagród indywidualnych dla najlepszego strzelca, najlepszego bramkarza, oraz najlepszego zawodnika turnieju. Miło nam poinformować, że jednym z wyróżnionych zawodników, był reprezentant I Zespołu Szkół we Wschowie – Szymon Czyż. Szymon zdobywając 10 bramek został królem strzelców Turnieju i w nagrodę odebrał gratulacje od władz Leszna i szefa jednostki, oraz nagrodę indywidualną- szklane trofeum. Później nastąpiła ceremonia dekoracji wszystkich zespołów, w której uczestniczył kapitan naszej drużyny Maciej Pihil odbierając okazałe trofeum za zajęcie II miejsca. Końcowym akcentem turnieju były pamiątkowe zdjęcia zespołów, oraz wspólne zdjęcie zawodników, trenerów i organizatorów I Halowego Turnieju Piłki Nożnej pn. “Grali i Walczyli za Wolną Polskę”.  

Wszyscy opuszczający halę sportową przy jednostce wojskowej w Lesznie wyrażali nadzieję, że był to pierwszy, ale nie ostatni Turniej i że w przyszłym roku ponownie spotkają się na parkiecie, aby rywalizować, ale także uczcić pamięć piłkarzy – Powstańców Wielkopolskich. 

I Zespół Szkół we Wschowie reprezentowali: 

Adrian Czyż /Ia BSIS/, Szymon Czyż /Ia BSIS/, Bartosz Grabiński /III LO/, Adrian Kmiotek /III LO/, Patryk Kolman /I LO/, Damian Kopeć /III LS/- ( bramkarz), Nikodem Krupiński /II LO/, Brajan Mandziuk /III TEI/, Adam Matyla /III LO/8/, Maciej Pihil /IIIb BSIS/, Natan Sosnowski /I LO/, Wojciech Wróbel /III LO/8/.  

Opiekun zespołu: Mariusz Wrotkowski