Zbigniew Herbert

WILKI

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”

Historia już nie milczy…W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Od tego czasu z roku na rok poszerzana jest idea biegu i upamiętnienia poświęcenia żołnierzy.W dniu dzisiejszym tj. 1 marca 2023 także uczniowie, nauczyciele I Zespołu Szkół we Wschowie oraz zaproszeni ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 wzięli udział w biegu w Parku 1000-lecia. Wspólnie pokonaliśmy dystans 1963 metrów w hołdzie tym, którzy poświęcili swoje życie za naszą ojczyznę.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to wydarzenie przypominające nam jak cenna jest WOLNOŚĆ.

Szczególne podziękowania dla firmy Przetwórstwo Mięsne Kamila Kamyszek za pomoc w przygotowaniu posiłku regeneracyjnego po marszobiegu.

Więcej zdjęć TUTAJ