W piątek 17 września 2021 rozpoczęliśmy, a w niedzielę 19 września zakończyliśmy wielką akcję zbiórki pieniędzy dla Pawła Antkowiaka, naszego nauczyciela i przyjaciela z boiska. W piątek na boisku siatkarskim rywalizowała młodzież naszego Zespołu Szkół podzielona na drużyny technikum, liceum i branżowej szkoły. Do rywalizacji stanęły zarówno zespoły dziewcząt jak i chłopców. Podczas zaciętych meczów ruszyła akcja zbierania datków do specjalnie przygotowanych puszek i skarbon. W trakcie zawodów i podczas przerw dziewczęta z wolontariatu zbierały pieniądze wśród uczniów i nauczycieli. W holu sali sportowej ruszyła także sprzedaż pierogów, kiełbasek z grilla, kawy, herbaty i ciasta. Pieniądze również zbierał nasz były nauczyciel, a wcześniej na wywiadówce do puszek Pawła wrzucili także swoje pieniądze rodzice. Tak więc suma z ubieranych pieniędzy w piątkowe popołudnie wyniosła ponad 2 tysiące złotych. O godz. 15.00 ogłoszono wyniki rywalizacji siatkarek i siatkarzy. Los sprawił, że zarówno w rywalizacji dziewcząt jak i chłopców zwyciężyły drużyny technikum przed ekipami liceum i szkoły branżowej. Okolicznościowe statuetki i pamiątkowe medale wręczyli pan dyrektor Piotr Wieland oraz specjalnie przybyły, ciekawy rywalizacji sportowej, Paweł Antkowiak. Młodzież grająca w turnieju oprócz gratulacji i braw zgromadzonych kibiców otrzymała także kosze pełne owoców w ramach promocji zdrowego stylu życia i pamiątkowe długopisy. Na zakończenie piątkowych zmagań siatkarskich odbył się mecz Uczniowie – Nauczyciele. W meczu tym górę wzięło doświadczenie nauczycieli i to oni wygrali z uczniami 2:0. 

W niedzielę 19 września ponownie na parkiecie naszej hali rozgorzała rywalizacja drużyn siatkarskich. Do rywalizacji stanęły męskie zespoły Rzemiosła, Straży Pożarnej i Nauczycieli I Zespołu Szkół. Ponownie ruszyła sprzedaż pierogów, kiełbasek, kawy i ciasta. Licznie zgromadzeni kibice hojnie wrzucali pieniądze do puszek i delektowali się przygotowanymi posiłkami. W trakcie przerw między setami i po zakończeniu każdego meczu na parkiecie prezentowały się mażoretki z naszej wschowskiej formacji „Finezja”. Gromkie brawa były nagrodą za ich wspaniałe stroje i pięknie wykonane układy. Dziewczęta to wielokrotne Mistrzynie Polski wśród których są także uczennice naszej szkoły. Od samego początku rywalizację obserwował ten, dla którego zorganizowaliśmy tę akcję – Paweł Antkowiak. To jego serdecznie przywitali przyjaciele, a kiedyś rywale z boiska: rzemieślnicy i strażacy, a nauczyciele, wśród których na pozycji przyjmującego grał Paweł, zgotowali mu owację, do której przyłączyli się także kibice. Serdecznie i ciepło powitał naszego kolegę dyrektor szkoły Piotr Wieland. Otwierając turniej powiedział ważne słowa: “że przyjaciół poznaje się w biedzie …”, a koledzy z boiska, zgromadzeni kibice i wszyscy darczyńcy są przykładem żywej przyjaźni z Pawłem. Między meczami prezentowane były przeznaczone na licytację gadżety: ręcznie wykonane pudełeczka, torebka, chusta, wisząca ozdoba na ścianę, piłka do siatkówki, vouchery do siłowni i salonu masażu, vouchery na lekcje tenisa z trenerem, oraz koszulka z podpisami żeńskiej reprezentacji Polski w siatkówce z niedawno zakończonych Mistrzostw Europy. I ta licytacja wszystkich zgromadzonych rzeczy darowanych przez ludzi, którzy Pawła znali i nie znali pokazała, jak wielkie serca mają mieszkańcy Wschowy, Sławy, Leszna i wielu okolicznych miejscowości. Sumy uzyskane podczas licytacji przewyższały wielokrotnie wartości zgromadzonych rzeczy. Pieniądze, które znalazły się w puszkach i skarbonach pokazały, że ludzie są wrażliwi na los drugiego człowieka i potrafią się dzielić z osobami poszkodowanymi. Dzięki ludziom dobrej woli od piątku do niedzieli zebraliśmy dla Pawła ponad 10 tys. zł. Pomogą one w zakupie protez, umożliwią wyjazd na turnus rehabilitacyjny, remont i przystosowaniu łazienki i kuchni. Covid 19, który zabrał Pawłowi nogi, nie zabrał mu przyjaciół. Oni zostaną i o Nim nie zapomną. 

Na zakończenie rywalizacji Paweł Antkowiak wręczył statuetki i medale drużynie Strażaków za zajęcie I miejsca, drużynie Nauczycieli za zajęcie II i drużynie Rzemieślników za zajęcie III miejsce w turnieju.  Serdecznie podziękował Dyrekcji szkoły, nauczycielom, pracownikom i całej społeczności uczniowskiej I Zespołu Szkół we Wschowie. Podziękował wolontariuszkom, wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie posiłków, ciast i napojów. Dziękował tym, którzy przygotowali banery, statuetki, medale, szklane skarbonki i osobie, która własnoręcznie wykonała i podarowała grilla. Podziękowania popłynęły także do zawodników, którzy pamiętali o Pawle i licznie stawili się w dniu turnieju a także do sędziów, kibiców i organizatora, z którym przez 15 lat rywalizowali we Wschowskiej Lidze Siatkówki godnie reprezentując zespół Nauczycieli. 

Niech ta atmosfera piątkowego i niedzielnego dnia pozostanie w pamięci wszystkich obecnych osób w hali sportowej I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Niech ludzie wielkich serc nadal działają, a słabsi i potrzebujący pomocy mają w nich wsparcie. Społeczność naszej szkoły zdała na piątkę egzamin z wrażliwości i niesienia pomocy. I to napawa optymizmem! Tak więc hasło naszej szkoły pozostaje aktualne.  

Po prostu „Staszic-więcej niż wiedza.”  

MW