Młodzież klas pierwszych I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie uczestniczyła  
w wycieczce do Krakowa i Zakopanego dofinansowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, który jest częścią „Polskiego Ładu”.

 Uczniowie wraz  z opiekunami odwiedzili Starówkę, Dom Długosza oraz Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. Zbieg okoliczności sprawił, że w dniu pobytu wycieczki w Krakowie odbywał się maraton, który stał się niemałą atrakcją. Kraków to oczywiście wspólne zdjęcie koło „Smoka Wawelskiego”
 i przemarsz uliczkami starego miasta. W Zakopanem uczniowie zwiedzili Muzeum Tatrzańskie oraz Muzeum Karola Szymanowskiego. W ramach nabywania nowych umiejętności odbył się pokaz ratownictwa górskiego i lawinowego. Wycieczki po Jaskini Mylnej oraz Smoczej Jamie okazały się być sporym wyzwaniem dla niektórych uczniów oraz opiekunów, szczególnie, że w Tatrach mimo kwietnia nadal leży spora ilość śniegu. Wyjątkowe uroki kwietniowej aury przeplatał śnieg i piękne „krokusowe łąki” Doliny Kościeliskiej. Niezapomnianych widoków dostarczyła wspinaczka na Nosal – szczyt o wysokości  1206 m n.p.m. Moc wrażeń i emocji wieńczyły wieczory integracyjne na „Harendzie”. Obowiązkowym punktem programu było także zwiedzanie starego miasta i oczywiście Wielkiej Krokwi w Zakopanem. 

Choć wycieczka dobiegła już końca, to w planie  jest następny wyjazd uczniów „Staszica”, tym razem nad polskie morze.